Basın Açıklaması

Bugün bir basın organının internet sitesindeki “HSYK da MİT’ten gelen ByLock’çu liste krizi” başlıklı haberde yer alan;

 

“HSYK’ya ulaşan 400’e yakın FETÖ’cü hâkim ve savcılarla ilgili listenin içindeki isimlerin öneminden dolayı MİT’e yeniden kontrol edilmek üzere iade edildiği, bu durumun HSYK içerisinde krize neden olduğu, aynı listenin geri gönderilmesi üzerine yargıçlara operasyon başlatıldığı, bu 400 hâkim ve savcının bulunduğu listenin tamamen görevden alınmasının yaratacağı infial ve adalete duyulacak güvenin daha da azalmasına yol açma ihtimali düşünülerek listenin küçük gruplara bölündüğü” iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Bugüne kadar HSYK tarafından ilgili kuruma iade edilen bir liste olmamış, Kurulumuza iletilen ByLock kullanıcısı hâkim ve Cumhuriyet savcıları hakkında titizlikle inceleme yapılarak ayrım gözetilmeksizin gereğine tevessül edilmiş, listede bulunan tüm hâkim ve Cumhuriyet savcıları hakkında soruşturma, görevden uzaklaştırma ve meslekten ihraç işlemleri gerçekleştirilmiştir.

 

Kaldı ki tüm ByLock kullanıcılarına ilişkin liste, ilgili kurum tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmiş ve listede bulunanlar hakkında yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarınca gerekli soruşturma başlatılmıştır. Bu listede yer alanlarla ilgili olarak işlem yapmaktan kaçınılması mümkün değildir.

 

HSYK’nın seçimle işbaşına geldiği 2014 yılı Ekim ayından itibaren yargı içinde yer alan FETÖ/PDY üyesi hâkim ve savcılara karşı hukuk içinde mücadele yürüttüğü ve özellikle 15 Temmuz darbe teşebbüsünün hemen ertesinde en hızlı tepkiyi veren kurum olduğu da kamuoyunun malumudur.

 

Kamuoyunca bilinmelidir ki; bu süreç içerisinde tüm soruşturma, görevden uzaklaştırma ve ihraç kararları Kurulumuzca oybirliği ile alınmıştır.

 

HSYK Genel Kurulunda haber içeriğinde yer verilen bir gruplaşmanın olmadığı, bu yöndeki iddianın gerçek dışı ve maksatlı olup, kötü niyet taşıdığı aşikârdır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.02/02/2017

 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu