Avrupa Savcıları Danışma Konseyi’nin (CCPE) 29.Çalışma Grubu ToplantısıA+ A-

 

Avrupa ülkelerindeki savcılık faaliyetlerinin fonksiyonları ile ilgili bilgi toplamak, savcıların ceza adalet sistemindeki rolüyle ilgili çalışmalar yürütmek ve özellikle Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi için savcılık faaliyeti ile ilgili görüşler hazırlamak üzere 2005 yılında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin danışma organı olarak kurulmuş olan Avrupa Savcıları Danışma Konseyi’nin(CCPE) 29. Çalışma Grubu Toplantısı 17 Haziran 2021 tarihinde video konferans yolu ile gerçekleştirilmiştir.

 

Toplantıya Kurulumuz adına, 2018 yılından bu yana CCPE çalışma grubu üyesi olan ve 2021 yılı için yeniden çalışma grubu üyesi seçilen Dış İlişkiler ve Proje Bürosu Tetkik Hâkimi Ali Rıza Ülker ve beraberinde Tetkik Hâkimi Onur Ustali katılmışlardır.

 

Toplantıda ‘Uluslararası Mahkemelerin ve Sözleşme Organlarının Kararlarında Savcıların Uygulamadaki Bağımsızlığı’ konusunda CCPE’nin 16 No’lu Görüşünün taslağını oluşturmak üzere çalışmalar yapılmış ve diğer çalışma grubu üyeleri ile görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu | 2016