Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Adalet Bakanı ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanı Abdulhamit Gül’ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cumhuriyetimizin ilanının 95’inci yıl dönümüne ulaşmanın haklı sevincini ve onurunu yaşıyoruz. 

 

Ortak duygu ve ideallerle kenetlenen ecdadımız, istikbal aşkıyla küllerinden yeniden doğarak hürriyete koşmuş ve ortaya koyduğu bağımsızlık iradesini Cumhuriyet ile taçlandırmıştır. Anadolu’daki bin yıllık tarihimizde, tüm imkânsızlıklara rağmen esaret zincirlerini kırarak zafere ulaştığımız Milli Mücadele’nin akabinde 29 Ekim 1923 günü ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizle yeni bir sayfa açılmıştır.

 

İstikametini muasır medeniyetlerin de ötesi olarak tespit eden Cumhuriyetimiz;  gücünü milli bir şuurun ortaya koyduğu mücadeleden almıştır. Bu şuur ile vatanına ve istikbaline sahip çıkan necip milletimiz, yakın dönemde karşılaştığı türlü zorlukları aşmış, kara sayfaları bir bir kapatmış ve nihayetinde 15 Temmuz destanını yazmıştır.

 

Devletimizin ve milletimizin ihanet örgütlerine karşı verdiği topyekûn mücadelede Türk Yargısı da üzerine düşeni layıkıyla yapmış, adaleti ve hukukun üstünlüğünü muhafaza ederek 15 Temmuz hain kalkışmasına iştirak edenlere hak ettikleri cezaları vermiş ve vermektedir. 

 

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına tekabül eden 2023 hedeflerimize emin adımlarla yürüyoruz. Adalet Bakanlığı olarak ülkemizin ve milletimizin huzurunu, barışını, birlikteliğini temin eden bir adalet sisteminin hızlı, etkin ve güven veren şekilde işletilmesi için daima var olan bilincimiz, kararlığımız ve çalışmalarımız kesintisiz olarak devam etmektedir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, yargı camiamızın, mesai arkadaşlarımın ve tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehit ve gazilerimizi şükranla, tazimle ve minnetle yâd ediyorum.

 

Abdulhamit Gül               
Hâkimler ve Savcılar Kurulu      
Başkanı 
                  

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.