Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Çin Halk Cumhuriyeti 2018 Yılı Türk Hâkimler Semineri

Çin Halk Cumhuriyetinin yargı sisteminin işleyişini tanıtmak ve yerinde gözlemlemek, Çin Halk Cumhuriyeti yargı organlarıyla ilişkilerin güçlendirilmesini sağlamak amacıyla 15-30 Ağustos 2018 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Çin Ulusal Hâkimler Yüksekokulu tarafından ortaklaşa düzenlenen Çin Halk Cumhuriyeti 2018 Yılı Türk Hâkimler Semineri gerçekleştirilmiştir.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Sinan Ekici’nin başkanlık ettiği, HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Selçuk Tellinin ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanı Sayın Muhittin Özdemir’in de yer aldığı 45 kişilik heyette, HSK Başmüfettişi ve Müfettişleri, HSK Tetkik Hâkimleri, Adalet Bakanlığı Tetkik Hâkimleri ile kürsüde görev yapan Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı, Mahkeme Başkanları, Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları yer almıştır.

Söz konusu program kapsamında, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Yüksek Mahkeme hâkimleri ve Ulusal Hâkimler Yüksekokulu öğretim üyeleri tarafından, Uluslararası Adli Yazışmalar, Çin Ceza Hukuku Sistemi, Çin Geleneksel Hukuk Kültürü ve Çin Çağdaş Hukuk Kültürü, Çin Medeni Yargısının Özellikleri, Çin İdari Yargı Sistemi ve İdari Dava Sistemi, Çin Fikri Mülkiyet Hukuku Sistemi, Çin Çeşitlendirilmiş Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması, Çin Mahkemelerinin Teşkilat Sistemi ve Hâkim Sistemi konularında seminerler düzenlenmiştir.

Anılan seminerler yanında, Çin mahkeme sisteminin yerinde incelenmesi amacıyla, Pekin Fengtai Bölgesi İlk Derece Mahkemesi, Pekin 4. Orta Dereceli Medeni Hukuk Mahkemesi, Ulusal Yüksek Halk Mahkemesi, Yiwu Halk Mahkemesi, Hangzhou İnternet Mahkemesi’ne ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Bu ziyaretlerde duruşmalar izlenmiş, Mahkeme Başkanları ve Başkan Yardımcıları ile Mahkeme hâkimleriyle karşılıklı olarak mahkeme uygulamaları hakkında istişarelerde bulunulmuştur.

Heyetimiz çalışmalarını tamamladıktan sonra 31 Ağustos 2018 tarihinde yurda dönmüştür. 

 

 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.