Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk


HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU Bağımsız, Tarafsız, Adil Yargının Teminatı
English
yuzuncuyil Atatürk Resmi
Kuzey Makedonya Hâkimler Kurulu Başkanı ve Beraberindeki Heyetin Kurulumuzu Ziyareti

Gücünü ortak tarih ve kültürden alan yakın ilişkiler ve işbirliğinin mevcut olduğu, Balkanlardaki müttefikimiz Kuzey Makedonya’nın Hâkimler Kurulu Başkanı Sayın Vesna DAMEVA ve beraberindeki heyet tarafından, 9 Şubat 2024 tarihinde Kurulumuza çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Misafir heyet, Kurulumuz Başkanvekili Sayın Mehmet Akif EKİNCİ’nin başkanlığında Genel Sekreter Sayın Atila ÖZTÜRK, Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Osman Nuri YİĞİT, Genel Sekreter Yardımcıları Sayın Sinan EKİCİ, Sayın Dr. Müjgan KARYAĞDI, Sayın Ramazan AKIN, Sayın Cem KARACA, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Selçuk TELLİ, Tetkik Hâkimleri Sayın Mehmet Emre SARIYILDIZ ve Sayın Hakan BULUT’tan oluşan heyetimiz tarafından kabul edilmiştir. Kabulde, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı ve Üyesi Sayın Sali Murati de yer almış olup, misafir heyete Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ahmet BAŞARAN, Daire Başkanı Sayın M. İlker BELGİN ve Tetkik Hâkimi Sayın Furkan USTAOĞLU tarafından eşlik edilmiştir.

Toplantıda, Ülkemiz yargı sisteminin yanı sıra Kurulumuzun tarihçesi, yapısı, görevleri ve işleyişi hakkında misafir heyete ayrıntılı bilgiler verilmiş; Kurulumuz yapısı ve işleyişine ilişkin Bilgilendirme Kitapçığı ile Türk Yargı Etiği Bildirgesi ve Türk Yargı Etiği Bildirgesi kapsamında Sosyal Medya Kullanım Rehberinin İngilizce suretleri misafir heyetle paylaşılmıştır.

Misafir heyet tarafından ise, Kuzey Makedonya hukuk sistemi ile özellikle son yıllarda yargı alanında tartışılagelen hususlara ve gerçekleştirilmesi planlanan reformlara ilişkin bilgi aktarımında bulunularak, reform çalışmaları esnasında Kurulumuz bilgi ve tecrübelerinden istifade edilmesinin arzu edildiği ifade edilmiş ve iki kurum arasında bu hususa yönelik mutabakat zaptı imzalanması noktasında mutabık kalınmıştır.

Başta yargı olmak üzere iki ülke arasındaki yakın ilişki ve işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik temennilerin ardından hediye teatisi ile toplantı sona ermiştir.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu © Tüm hakları saklıdır.